• Trumpos atostogos idiliškame Byron Bay.

  Kai prieš nepilnus metus atvykau į Australiją, net neabejojau, kad naudosiuosi proga ir pagal galimybes keliausiu aplinkui. Deja, atvykus paaiškėjo, kad tos galimybės labai jau ribotos… Kai įsivertini, kad laiko po studijų ir darbo lieka ne tiek jau ir daug, o pinigų, susimokėjus visas nuomas, mokslus ir kasdienines išlaidas, dar mažiau (Australija, kaip žinia, ne pati pigiausia pasaulio šalis), tos svajonės iš padebesių kaipmat nusileidžia ant žemės. Visgi stengiuosi keliauti laisvalaikiu bent aplinkui Sidnėjų, o kai aplankau ką nors, vertą dėmesio, ir su jumis mielai dalinuosi. Tai štai, prabėgus beveik metams, pamažu ima ryškėti viena tendencija. Dabar tikriausiai nuskambėsiu labai drąstiškai ir kai kurių liksiu nesuprasta, tačiau, mano subjektyvia nuomone, Australijos kurortai…nuobodūs. Žinau žinau, sakysit, “pati tu nuobodi, kas tu tokia, kad gali tokias išvadas daryti ir išvis nieko tu nežinai ir nusišneki”. Bet leiskite paaiškinti. Aš nuoširdžiai žaviuosi Australijos gamta, augalija, gyvūnija ir, kai jau važiuoju į gamtą, visa širdimi savo buvimu ten ir mėgaujuosi. Tačiau, kai dienos išvykos kryptis pasisuka kokio nors kurortinio miestelio (įtraukto į lankytinus top’us!) link, neretai per veidą nuslenka nusivylimo šešėlis. Ta prasme, būna, važiuoji, tikiesi žavios ir gyvos vietos, o atvažiuoji, o ten taip mehh… Tuščia, nyku, vietinis turizmas atrodo į naują tūkstantmenį taip ir nepersirito… Arba jeigu ir persirito, tai tikrai praeitame dešimtmetyje užstrigo. Taip, tokių vietų daug, tačiau, kol nepradėjote įžvelgti arogancijos mano tekste, skubu pasakyti, kad šalia yra ir tikrai šaunių vietų! Australijoje tikrai yra tokių vietų, kur atvažiuoji ir galvoji: “Omg, kaip čia man čia patinka!” Tik viena smulkmena. Australija milžiniška, ir tas fainas vietas reikia žinoti. Na, bet tam jūs mane ir skaitote. Aš dalinuosi savo įspūdžiais, o paskui jau jūsų reikalas, tikėti ar ne. 🙂 Šiandien noriu papasakoti apie vieną vietą, kuriai be menkiausios abejonės dedu didelį pliusą. Byron Bay.

  Byron Bay – tai mažas, jaukus kurortinis miestelis Australijos rytinėje pakrantėje, New South Wales valstijoje, netoli Gold Coast miesto. Tai lyg Australijos hipių sostinė, į kurią jau keletas dešimtmečių nesiliauja plūsti klajokliai, muzikantai, menininkai ir tobulų bangų ieškotojai. Aš beveik neabejoju, kad visi, ilgiau keliaujantys po Australiją, anksčiau ar vėliau ten užsuka. O jeigu neužsuka, tai pražiopso vieną geriausių atostogų taškų. Kodėl? Leiskite jums papasakoti. 😉

  Nedaug pasaulyje šalių, kur saulė pateka ir diena prasideda mažumėlę anksčiau nei Australijoje. Byron iškyšulys yra pats ryčiausias žemyno taškas, tai vien dėl šito pliusiuko verta nepatingėti ir atsikelti anksčiau. Mes tą rytą kėlėmės prieš 6, nuvažiavome iki švyturio ir gerokai nustebome, nes tokių vyturių buvo tiek, kad nebuvo vietos, kur automobilį aikštelėje pastatyti! Visgi ta rytinė magija tokioje nepaprastoje vietoje buvo verta visų pastangų.

  Pačiame ryčiausiame žemyno taške yra švyturys. Byron Bay švyturys turbūt yra tiek pat žymus kiek pats miestelis. Šis ikoninis statinys, neretai matomas ant australiškų atviručių, pastatytas XIX amžiuje ir iki šių dienų kuo puikiausiai veikia, atlikdamas kelrodžio funkciją jūroje esantiems laivams. Šalia švyturio yra keletas apžvalgos aikštelių, kuriose žmonės renkasi stebėti delfinų arba banginių. Tą savo ankstyvą rytą ir mes buvome tarp laimingųjų, kurioms pasisekė pamatyti migruojančius banginius! Bet jūs apie šią mano nuostabią patirtį jau praeitame įraše skaitėte, tai gal nebesikartosiu. Čia pabrėžiu tik vieną – būnant Byron Bay tikrai verta nuvažiuoti (arba nueiti) ir iki švyturio.

  Dažnai sakau, kad geriausi dalykai gyvenime nemokami. Taip kaip šis pėstiesiems pritaikytas 3,7 km takas, vingiuojantis palei Byron Bay pakrantę, per saugomus parkus, kur medžiuose čirškia papūgos, su apžvalgos aikštelėmis, iš kurių atsiveria nuostabios panoramos, nusileidimais į paplūdimį ir žaviomis paplūdimio kavinėmis pakeliui. Turbūt labiausiai rekomenduočiau šį taką antroje dienos pusėje, nes saulėlydžiai ten kažkas tokio! 😉

  Gyvenant rytinėje žemyno pakrantėje, netrunki pasiilgti saulėlydžių. Turbūt dažnam lietuviui, ne kartą gyvenime ant Palangos tilto stebėjusiam saulę, dienos pabaigoje nyrančią į Baltiją, atrodo savaime suprantamas dalykas, kad saulė leidžiasi į jūrą. Na, aš bent jau apie tai nelabai nesusimąsčiau, kol neatsikrausčiau į Sidnėjų. Tik po kažkurio laiko pati savimi nusistebėjau:” -Pala, čia juk saulė iš vandenyno teka, o ne leidžiasi, čia juk rytai”. Tai taip gyvendama mieste pripratau, kad visi saulėlydžiai į miesto pusę, o ne į jūrą*”, o atvažiavome į Byron Bay ir vėl pamatėme nuostabius saulėlydžius, kuomet saulė leidžiasi už kalnų, tačiau kitoje įlankos pusėje. Galima pagalvoti, kad į vandenį. Vakaro ir gamtos spalvos magiškos, o tas didžiulis paplūdimys, pilnas benglentininkų siluetų, truputį kuria iliuziją, kad prieš akis koks tai gražus paveikslas.

  Kad jau prabilau apie banglentes, tai teisingumo dėlei turėjau pie jas rašyti iš pat pradžių. Byron Bay – banglentininkų meka, kurią tikrai žino visi šiam sportui prijaučiantys. Dėl tinkamų bangų čia renkasi tiek profesionalai, tiek pradedantieji. Ko jau ko, bet kursų ir banglenčių mokyklų čia netrūksta. Gali užsisakyti valandos pamokas, gali kad ir savaitės kursus, po kurių tikrai sugebėsi pagauti tinkamą bangą. 😉 Mes šios pramogos atsisakėme, nes visų prima – šaltoka, antra – turėjome per mažai laiko tuo užsiimti rimčiau, o kad porą valandų su lenta pasimurkdysim, tai maža tos naudos bus, trečia – kelionės biudžete papildomi kursai nebuvo numatyti. Bet jeigu jūs kada į Byron Bay važiuosite, tai žinokite, čia yra ta vieta išmokti kažko naujo.

  Dabar truputį apie patį miestelį. Jei keliaujant po Australiją užsukus į mažus miestelius dažnai jautiesi kaip praėjusiame dešimtmetyje, tai atvykus į Byron Bay atrodo, kad čia suplaukia visos pasaulio madingų kavinių mados. Čia tiek jaukių ir gražių kavinių, kurių interjerą ir maistą nebūtų gėda į jokį kelionių žurnalą dėti, kad sunku net ir išrinkti gražiausią/skaniausią! Ir visai neperdedu, jei ką. Aišku, mes visų neaplankėme ( ne valgyti keturias dienas nuskridome 🙂 ), bet iš aplankytų galiu drąsiai rekomenduoti “Folk”. Dar ir dabar prisimenu tuos tobulus pusryčius! 🙂

  Dar šalia bandymo nupiešti bendrą kavinių/restoranų paveikslą, privalau paminėti, koks ten išskirtinai didelis dėmesys ekologijai ir sveikam gyvenimo būdui. Tikrai, jeigu ir yra pasauly tokių vietų, kur viskas taip smarkiai orientuota į ekologiją ir sveiką turizmą, tai Byron Bay nėra tų miestų viršūnėje tik todėl, kad jis per mažas būti įtrauktas į kokius nors sąrašus. Viena iš tokių ekologiškų, man labai patikusių, vietų buvo ferma (angl. The Farm, nuoroda į svetainę ir pristatantį filmuką čia). Ši ferma/restoranas/sveikų prekių parduotuvė/gėlynas žavi tuo, kad didelė dalis produkcijos auginama tiesiog vietoje. Yra ten ir purve besiturškiančių paršelių, ir daržovių laukai, ir makadamijos riešutų sodai, kur vietoje gali prisirinkusi riešutų susiskaldyti. Kita produkcija superkama iš ūkininkų ir mažmeninių prekybininkų. Kai mes lankėmės, tądien visus, perkančius daugkartinio naudojimo kavos puodelius, restoranas vaišino skania kava. Tai nusipirkau gražų puodelį ir grįžus į Sidnėjų nuo šiol jį nešiojuosi, o pirkdama kavą išsinešimui visuomet prašau, kad gamintų tiesiai į jį. Bent vienoje vietoje savo vartojimą ir gamtos teršimą sumažinau. Geros vietos ir geri pavyzdžiai įkvepia gerų įpročių ugdymui!

  Panašiai kaip apie kavines, tą patį galėčiau pasakyti apie parduotuves. Šiaip jau nesu tas žmogus, kuris kelionių metu žavisi parduotuvėmis, bet kai jos atrodo kaip mini muziejai, kuriuos norėtum parsinešti namo, net man sunku atsilaikyti abejingai! Čia keletas nuotraukų iš Newrybar (iš tikro tai tėra vienos gatvės kaimas gražiose apylinkėse, tačiau turi patį mieliausią kavos vagonėlį, porą fainų parduotuvių ir puikų restoraną).

  Pakeliauti po apylinkes ( vadinamas Byron Hinterlands) ne tai, kad rekomenduojama, o būtina! Dabar galvoju, kaip čia neturiu nė vienos kalnų ir pakalnių nuotraukos, matyt fotografavau akimis, o ne fotoaparatu. O gaila, nes buvo labai žalia ir labai gražu! Štai, ką turiu, tai vieno iš aplankytų krioklių fotoprisiminimus. Nightcap nacionaliniame parke aplankėme įspūdingus Minyon krioklius. Ir ne tik iš apžvalgos aikštelės apžiūrėjome ( už keliasdešimt metrų nuo automobilių stovėjimo aikštelės), o iki pat apačios (4,5 km į vieną pusę) nepatingėjome nueiti. Žygis buvo nuostabiai gražus (nepaisant sutiktų gyvačių) per tropinius miškus, visiems labai drąsiai rekomenduojamas! Gal tik priminčiau, kad nepamirštumėte vandens ir nors po sumuštinį pasiimti, nes galite užtrukti ilgiau nei įsivaizduojate. Ir būtinai laiką planuotumėte taip, kad nepasiliktumėte miške sutemus. Takučiai yra, nepasiklystumėte, bet nuodingos Australijos gyvūnijos ten irgi nemaža.

  Keliaudamos į Byron Bay puikiai žinojome, kad dabar ten žiema, tai taip ir nusiteikėme, kad tiesiog ištrūksime kelioms dienoms iš miesto, patyrinėsime apylinkes, pabūsime gamtoje, jei pasiseks, ir saulės gausime. Tai dabar nuoširdžiai galiu sakyti, kad Byron Bay pranoko visus mano lūkesčius. Iš vienos pusės, truputį keista tai vieta: Byron Bay lyg koks burbulas nuo viso pasaulio negandų, kuriame viskas, ko reikia puikiai dienai tai bangos, skanus maistas ir vakare gyva muzika viename iš barų. Iš kitos pusės…visai geras tas keistumas. Ypač kelioms dienoms. 😉

   

  *Nors dažniausiai miniu Ramųjų vandenyną, šiaip jau Sidnėjaus krantus skalauja Tasmanų jūra.

  ***

  Bučkiai ir linkėjimai

  8 Comments

  1. Vaida
   2017 July 10 / 19:49

   AČIŪ, kaip visada 🙂 nuotraukos ir įspūdžiai užburiantys!!! Sustoja laikas pasinėrus į pasakojimą..

   • Vaida
    Author
    2017 July 11 / 10:30

    Žandai kaista nuo komplimentų! Ačiū! 😉

  2. andrius
   2017 July 11 / 20:27

   Labai jaukus skaitinys 🙂 O foto tai tiesiai į topinius žurnalus 🙂 Ačiū už viltį, kad žemėje yra tokių, ramių, turistų minių nenutryptų, vietų 🙂 Ir toliau šviesk ir pažindink tautą su mažais stebuklėliais 🙂

   • Vaida
    Author
    2017 July 12 / 16:18

    Mes buvome ne sezono metu, tai vasarą gal ten visai kitaip tie turistų srautai atrodo… Bet tikiu, tie turistai kitokie! Kažkaip neįsivaizduoju didelių grupių ten su autobusais 🙂

    O šiaip tai ačiū už komentarą, labai džiaugiuosi, kad patiko. 🙂

  3. 2017 July 12 / 12:56

   Nu, ką aš galiu pasakyti?! KAIP VISADA – nuotraukos superinės!
   Tiesa, jeigu galima, kelias išsisaugosiu kaip wallpaper’ius 😉

   • Vaida
    Author
    2017 July 12 / 16:21

    Širdingai dėkoju, Egle!

    Jei brūkšteltum man žinutę, kurios nuotraukos nori wallpaper’iui, atsiųsčiau į paštą geresnės kokybės 😉

  4. 2017 July 15 / 9:55

   Žinai, kai apsilankau tavo puslapy, man taip norisi pačiai kažkur keliauti… Nerealu. 🙂

   • Vaida
    Author
    2017 July 15 / 12:02

    Ačiū už komentarą, Dominyka! Vienas iš mano blog’o tikslų – dalintis ir įkvėpti. Įkvėpti ir kitiems norą atrasti, pamatyti ir patirti kažką naujo. Nebūtinai kitame pasaulio krašte, tebūnie kitame rajone, tiesiog atrasti savyje besislepiantį pažinimo džiaugsmą 😉

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *


  Looking for Something?