• Alaus turas Bavarijoje

  Kaip ir kiekvieną vakarą Miuncheno traukinių stotyje, prie Starbucks kavinukės, būriuojasi jaunimo grupelė. Šį kartą ją sudaro keturi australai, du amerikiečiai ir dvi lietuvės. Netrukus vaikinas, vardu Adam, jiems visiems į rankas įbruka po alaus butelį:

  -Ar tu iš Australijos?

  -Iš kur žinai?

  -Nežinau, spėju.

  -Tada tu visiškai teisi.

  -Girdėjau apie tave gerų atsiliepimų.

  – Džiaugiuosi 🙂

  Ne, šį kartą ne su Adam praleisim visą vakarą. Tuoj susipažįstame su ispane Ruth, kuri bus mūsų gidė po Miuncheno barus.

  Dar prieš važiuodamos į šį miestą su Raimonda nutarėme, kad būnant Bavarijoje reikia būtinai susirasti bent jau kokią nors alaus degustaciją. Čia pagelbėjo draugo rekomenduota svetainė ir joje rasta nuoroda į Beer Challenge turą. Kur buvusios kur nebuvusios štai mes ir čia.

  Miunchenas visame pasaulyje garsėja kaip alaus meka. Kiekvieną rudenį 16 dienų čia vyksta pati didžiausia pasaulyje liaudies šventė, aplankoma bent 7 mln. žmonių.

  Miunchenas ir alus – tarsi du vienas nuo kito neatskiriami žodžiai. Alaus tradicijos Miunchene puoselėjamos nuo gilių viduramžių. Ilgą laiką tai buvo vienuolių verslas, kurio niekas nekontroliavo. Tik XV amžiaus pabaigoje miesto valdovai išleido Bavarijos alaus grynumo įstatymą, kuris yra seniausias pasaulyje žinomas maisto kontrolės teisės aktas. Šiais laikais neabejotinai parduotuvėse galima rasti daugybę alaus rūšių iš įvairiausių šalių, tačiau buvo laikai, kuomet bet koks alaus importas į miestą buvo uždraustas, ir visoje Bavarijoje vystoma tik vietinio alaus gamyba. Tais laikais išpopuliarėjo tokios gamyklos kaip Löwenbräu, Hofbräuhaus, Augustinerbräu, Paulaner, Hacker-Pschorr, Spaten, turinčios gerai žinomą vardą šiandieninėje rinkoje.

  Alaus turą pradedame nuo Löwenbräu.

  Löwenbräu – tai alus, apie kurį, būnant Miunchene, neįmanoma negirdėti. Ką čia Miunchene, šiandien jis eksportuojamas į visą pasaulį. Alaus gamyba pradėta 1324 metais, o pub’e, kuriame lankėmės, šis gėrimas pradėtas pardavinėti nuo 1383  metų ( įsivaizduokim, Vilnius pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėtas 1323 metais, tai čia alaus versliukas jau sukosi, kai Lietuvoje sostinė dar tik kūrėsi).

  Hofbräuhaus.

  Visi žino, ką reiškia Haus, tačiau be Hofbräu alaus, šie didžiuliai namai tebūtų eilinė užeiga kažkur vidury Miuncheno. Hofbräuhaus, kai kurių šaltinių teigimu, yra seniausia aludė pasaulyje, kurią aplankyti yra kiekvieno alaus mėgėjo garbės reikalas. Neabejoju, kad ši neorenesansinio stiliaus aludė su didžiuliais stalais, freskomis lubose, tautiniais rūbais pasipuošusiomis padavėjomis, pagyvenusiais muzikantais, garsiai šurmuliuojančiais lankytojais ir didžiuliais alaus bokalais bent sekundei nukels kelis šimtmečius į praeitį.

  Jeigu trumpai apie šios aludės istoriją, tai galėčiau paminėti, jog daryklą įkūrė kunigaikštis Wilhelm V 1589 metais, norėdamas aprūpinti karališkąjį klaną geru alumi. Gamino jie tamsų ir kvietinį alų, kuris labai greitai gavo tokią reputaciją, kad imta prašyti, jog alus būtų prieinamas ne tik karališkajai šeimai, bet ir visuomenei. Taip Hofbräuhaus tapo viešu reikalu. Čia vietiniai rinkdavosi ne tik sužinoti paskutinių Miuncheno aktualijų, bet ir visų esančių švenčių proga. Miesto svečiai, tokie kaip W.A.Mozart ar J.F.Kennedy, taip pat savo laiku užsukdavo į šią visų pripažintą, linksma atmosfera dvelkiančią alaus gerbėjų būveinę. XIX amžiuje alus triumfavo kaip Bavarijos nacionalinis gėrimas ir neatsiejama kultūros dalis, o Hofbräuhaus kaip vieta, kuri jau keletą šimtmečių traukia daugybę lankytojų iš viso pasaulio.

  Augustinerbräu.

  Augustinerbräu alaus gamybą pradėjo Augustiner vienuoliai ankstyvaisiais 1328 metais, darykloje, įsikūrusioje visai šalia Miuncheno širdies – Marienplatz aikštės. Keliais šimtmečiais vėliau mieste kilęs gaisras sunaikino labai daug tuometinių konkurentų, todėl Augustinerbräu yra viena seniausių Bavarijos, o kartu ir pasaulio, alaus daryklų. 1803 metais šis pelningas vienuolių versliukas iš jų buvo atimtas ir perduotas valstybės žinion, tačiau pavadinimas išliko. Po valstybės perėmimo alaus darykla kelis kartus buvo perkelta iš vienos vietos į kitą, bet nuo XIX amžiaus pabaigos yra toje pačioje vietoje. Tiesa, Antrojo Pasaulinio karo metu Augustinerbräu smarkiai nukentėjo, todėl XX amžiaus viduryje atstatyta ir šiandien saugomas kaip istorinis Miuncheno paminklas.  Nors pati aludė didelio įspūdžio nedaro, bet Augustiner alus laikomas geriausiu Miuncheno alumi . Nesiginčijame, tikrai skanus 😉

  ***

  Jei kas nors iš skaitančiųjų ruošiatės į Miuncheną ir mėgstate alų, tikrai labai stipriai rekomenduoju eiti į šį alaus turą. Kaina ne tokia ir didelė ( lygtai 14 eurų. Tiesa, bare už gėrimus teks susimokėti patiems),tačiau neabejoju, kad ne tik smagiai praleisite laiką, susipažinsite su naujais žmonėmis, bet ir sužinosite įdomių dalykų ( Pavyzdžiui, žinote, pasak vokiečių, kodėl reikia būtinai žiūrėti į asmens, su kuriuo susidaužiate bokalais, akis? 😀 ). Gera nuotaika vakarui garantuota 😉

   

  Prost už Jus!

  Vaida ;)*

   

  Leave a comment

  1. Dainius
   2012 February 28 / 20:13

   Prost 😀

  2. Donatas
   2012 October 3 / 17:49

   Buvau visuose ir ispudziai neapsakomi..,o apie alus skoni tai isvis nieko skanesnio nesu geres.respect .

   • 2012 October 4 / 17:39

    Šaunu, kad ir Tu taip galvoji 🙂

  3. donaten
   2015 November 9 / 18:31

   nesupratau, kodel Augustiner Edelstoff bokale šviesus alus? 🙂

   • 2015 November 9 / 18:38

    Oi, tikrai neatsakysiu į šį klausimą, tai buvo kone prieš 4 metus :)) Pirma mintis, kad tiesiog gal tuo metu kitokių bokalų neturėjo, bet dabar googlinu, yra juk Augustiner Edelstoff ir šviesaus alaus, tai gal tiesiog tokį užsisakiau? 🙂

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *


  Looking for Something?